Forum Dyskusyjne
Zastosowanie filtra polaryzacyjnego....
25-08-2010 11:59Witam Wszystkich serdecznie.Zacznę może od tego,iż wiem na czym polega zjawisko polaryzacji i jak wygląda siedzacy kierowca samochodu lub inne osoby znajdujące sie w nim patrząc przez obiektyw na którym zalożony jest filtr polaryzacyjny kołowy lub liniowy.Jak zabawka .Pokręcisz i widzisz osoby a nastepnie po obruceniu pierscienia widać tylko błyszczaca od słonca szybe.Podobnie z obserwacja ryb w wodzie.Teraz przechodzę do meritum sprawy.Kiedy tego rodzaju filtry należy stosować w fotografii.Czy jest jakaś rożnica pomiędzy filtrem kołowym a liniowym.Jakie są zalety a jakie wady.Myślę że wiele Pań i Panów skorzysta z tego poruszonego przeze mnie tematu.Henryk z Dolnego Śl.
Autor: wiosna77Diafine - wieczny wywoływacz
25-08-2010 08:19czy nadal nic nie wiadomo na temat tej chemii (na forum niewiele jest na ten temat)
http://allegro.pl/diafine-wieczny-wywolywacz-jedyny-na-allegro-i1201609637.html
Canon EOS 5 czy EOS 30?
24-08-2010 22:11Dobry wieczór państwu.
A oto z jakim dylematem przybywam:
Jako dysponent Tamrona 28-75/2.8 z mocowaniem EF, którego dotychczas stosowałem z cyfrzakiem, postanowiłem zaopatrzyć się się w jakiegoś analogowego Canoniaca, cobym mógł korzystać z dobrodziejstw dawanych mi przez owe zacne szkiełko w zastosowaniu analogowym. Po podliczeniu wysokości mojego tajnego budżetu zaskórnego wyszło mi, że mogę się drapnąć na EOSa 5, albo na EOSa 30, bo to mniej więcej ten sam pułap cenowy. I tu zaczął się dylemat. Na którym zogniskować swoje zainteresowanie. Jeden nęci, drugi kusi. Oczywiście specyfikacje obu już sobie porównałem, ale teraz interesują mnie opinie użytkowników jednego i drugiego korpusu (a najlepiej obu na raz) zawierające informacje nie uwzględniane w notkach firmowych. Jak wyglądają ich słabe punkty(wytrzymałość migawek, prędkość AF etc), co jest zaletą powalającą na łopatki konkurenta etc. Już np. doczytałem się na forum, że 5 lepiej współpracuje przez przejściówkę z obiektywami M42, co niewątpliwie przechyla szalę na jego stronę. No ale z drugiej strony jest to konstrukcja o prawie dekadę starsza od 30-tki, co samo w sobie jeszcze wadą nie jest, ale niestety podnosi niebezpieczeństwo trafienia na zajeżdżony egzemplarz. Patrząc odwrotnie cieszy ładnie wyprowadzony w 30-tce przełącznik trybu AF, ale z drugiej strony 5-tka pieści zmysły solidniejszym (na oko) wykonaniem.
No i tu pytanie: z którym z tych modeli radzilibyście związać swój los? Z 5-tką, czy 30-tką? W miarę możliwości prosiłbym o uzasadnienie.
Dziękuję, proszę, przepraszam, na zdrowie.
Minolta serii XG.
24-08-2010 20:11Witam,od nie dawna mam aparacik Minolta XG-M z obiektywem Minolta MD 28-70mm.W necie coś tam znalazłem,ale głównie po ang.Nie władam tym językiem w sposób biegły ani nawet dobry.Może ktoś pracował na sprzęcie tej marki z tej serii.Jak się spisywał?Jakie obiektywy dają najlepsze efekty.Zapraszam do dyskusji.
Autor: erwin... no to może dzisiaj na temat...
24-08-2010 13:23Start WZFO
23-08-2010 18:16Mam okazję nabyć Starta [chyba pierwsza wersja]
a tutaj dwa zdjęcia, bo wydaje mi się, że klapka z tyłu jest zepsuta... i właśnie pytanie do was... czy ona nie powinna się otwierać w drugą stronę?
pytam bo mam Starta B i w nim klapka jest otwierana tylko z jednej strony...
Pozdrawiam Piotr.
Kolekcja aparatów i sprzętu fotograficznego. http://fotokolekcja.blog.pl/ Autor: zeebrugge15
Ceny aparatów - przelicznik z epoki
23-08-2010 14:03Dzięki różnym rocznikom statystycznym z wykazem cen różnych produktów, kursów walut i tak dalej dość łatwo można obliczyć współczesną równowartość danego historycznego przedmiotu, np. aparatu. Od dawna mnie ciekawi ile obecnie kosztowałaby w przeliczeniu na współczesne pieniądze fabrycznie nowa Leica z początku lat 30-tych, czy ceny innych popularnych aparatów. Wiadomo, że sprzęt był sporo droższy i o wiele trudniej dostępy niż obecnie dla przeciętnego zjadacza chleba. Ciekawi mnie bardzo jakie są te relacje cenowe ... może próbował ktoś to kiedyś przeliczyć ?
Czy macie może jakieś stare katalogi fotograficze z cenami ? Warto by było w wolnej chwili spróbować poprzeliczać kilka znanych 
Łódź okiem przechodnia Autor: bolas
Ale to już było...
23-08-2010 13:24... jak w temacie, ale nim odsądzicie mnie od czci i wiary, zważcie, że zadaję bardzo konkretne pytanie. Otóż kupiłem "nowy" tani kompakt i dostałem do niego dwie nieśmigane Superie 200/36. Wszystko cacy, tylko że termin ich ważności miną dokładnie 4 lata temu (08-2006). Z całą pewnością były one źle, lub bardzo źle, a czasami nawet ekstremalnie źle przechowywane, bo facet wyciągną je z bagażnika niemiłosiernie nagrzanego od słońca samochodu. Wiem, że raczej nie czeka mnie powalająca jakość zdjęć z tych negatywów, ale skoro już je mam, to może jednak je wycykać, choćby z ciekawości? Tak się składa, że rozgryzam montaż standardowych kaset do aparatu na filmy 35 mm nie przystosowanego do tego standardu. Szczęśliwie film udało mi się załadować, więc czemu nie zrobić na nim zdjęć?
No dobra, już tak się rozpisałem, że nie wiem, czy ktoś dotarł do tego momentu, więc nie przedłużając (no, może troszkę
) pytam:
JAK? Jak naświetlać ten film? Spodziewam się, że sporo stracił na czułości, ale o ile go teraz "prześwietlać" by było względnie dobrze? Superia lubi więcej światła, nawet gdy jest świeża, więc jak naświetlić taką padlinę? Ile EV więcej? HA? Kto mi powie, kto się zna, kto już to sprawdzał? HA?
FED - niemiecka precyzja, radziecki temperament! Autor: Flawiusz
Czy Wasze modelki też tak wyglądają po sesji...?
23-08-2010 10:45...
Post był edytowany 2010-09-04 00:37:41
Kup książkę. Lepszych zdjęc robił nie będziesz, ale przynajmniej dasz zarobić. Autor: czarek
Redukcje gwintowe statywowe - kto posiada?
23-08-2010 10:37Jakiś czas temu pojawiło się w dziale giełda ogłoszenie o sprzedaży redukcji gwintowych (duży gwint - normalny statywowy). Nie mogę teraz tego znaleźć, a chętnie kupił bym kilka takich śrubek (mój start II, Ercona i Brillant mają niestety gniazda starego typu i stąd potrzeba redukcji). Tajemnicza osoba posiadająca owe proszona jest o kontakt
Pozdrawiam