Forum Dyskusyjne

4x5 - paterson orbital
09-03-2012 19:44

Licytowałem przez dwa tygodnie patersony orbitale bo już mam dość wywoływania dwóch szitek w 800 ml roztworu, cieknącego kaisera przy przewracaniu itp. Jakieś pół roku temu chodziły po 300 pare złotych... Teraz pierwszy poszedł po 570, drugi po 490 a trzeci i ostatni po 879 zł... trochę przegięcie prawda? Wiem, że jest tu dużo ludzi z zacięciem konstruktorskim. Czy nie da się w jakiś sposób zmodyfikować kuwety i zrobić samemu takiego orbitala? jobo z rolkami też kupę kasy kosztuje

Autor: tomaszt81
Czy jestes szczesliwy?
09-03-2012 14:18

Ja juz to chyba kiedys pisalem, ale dzis znow tak mnie naszlo (pewnie zbyt mocna kawa - sorry!)

Zakladajac, ze nikt w Twoim domu nie choruje -- swiat jest wspanialy dzis! Za 1/10 przecietnej pensji mozemy miec sprzet o ktorym 20 lat temu nawet nie moglismy marzyc, ba - nawet zobaczyc z bliska ... Zamiast zgrzebnych Fotopanow FF i rownie obrzydliwych Foto 65 czy jak im tam bylo -- mamy w zasiegu reki pelen wybor najlepszych swiatowych materialow! Nic tylko kupic zgrzewke Ilfordow, zatankowac i voila! Jedziemy nieporownywalnie wygodniejszym od malucha 10-letnim Fordem czy Oplem z namiotem w bagazniku albo i bez - co kto lubi - gdzie nas oczy poniosa! Wracamy z zapasem materialu na caly zimowy sezon ciemniowy. Raz na rok mozna sie szarpnac na duzy zakup dobrego papieru (plastikowe 13x18 na wgladowki + pare opakowan wiekszych barytow na fotografie). Czegoz nam wiecej potrzeba do szczescia? Czyzby nowego Nikona D800 + nowej drukarki?? Nieeee... (tu powinna sie pojawiac jakas zgrabna pointa, na ktora juz jednak zabraklo mi kawy...)

Have a good day!



Simple Money Planner

Autor: Jurek
Ładowarka do filmów - 41 klatek z odcinka 1,7mb
09-03-2012 13:45

W temacie napisałem jak uzyskać 41 klatek zdjęciowych, na odcinku filmu długości 1,7mb ładowanego za pomocą ładowarek typu "nerka" (WATSON, COMPUTROL itp.)


Zapraszam do lektury:
Ładowarka typu "nerka" - 41 klatek z odcinka 1,7mb

Post był edytowany 2012-03-09 13:47:48

Autor: slawoj
PC-Nikkor 35 mm / 3.5
09-03-2012 00:53

Pytanie: czy ktos mial do czynienia z ta wersja i jak sie ma porownanie jakosci obrazu ze wspolczesnymi staloogniskowymi Nikkorami? Podejrzewam ze ostrosc bedzie ok, ale kontrast?

PC-Nikkor



Simple Money Planner

Autor: Jurek
jak powiększyć otwór w płytce obiektywowej?
08-03-2012 13:52

Ma ktos pomysl jak precyzyjnie powiekszyc otwor w plytce obiektywowej (metalowej) do graflexa z #0 na #1?

Autor: conik
Z jakich powodów grzyb włazi w obiektyw?
07-03-2012 21:33

No właśnie dlaczego?
Ktoś wie jaki to gatunek grzyba?
Czym go zabić by nie uszkodzić soczewki i by już nie wrócił?

Post był edytowany 2012-03-07 21:35:13

Autor: RagnarokIII
kolejne pytanie laika
07-03-2012 19:38

lubię wiedzieć żeby móc wykorzystać...otóż:
na obiektywach Mamiyi zauważyłem przełącznik T/N i nie wiem czemu służy i kiedy go używać...byłbym wdzięczny za oświecenie mnie.

Autor: Adso
Jakosc pryzmatow do Kieva 88
07-03-2012 17:15

Witam,

Posiadam Kieva 88 z pryznatem TTL. Przyznam jednak, ze nie da sie z neigo kozystac, bo obraz jest bardzo ciemny, nieostry i troche znieksztalcony.
Posiadam wersje pryzmatu z przelacznikiem wlaczajacym swiatlomierz.

Czy ktos mial moze stycznosc z innymi modelami pryzmatu, wiem, ze jest taki, gdzie swiatlomierz wlacza sie np przyciskiem, a nie przelacznikiem. Czy te pryzmaty roznia sie JAKOSCIA i np. jakbym sprawil sobie jakis inny model to bylby hmm..lepszy, jasniejszy?

Pozdrawiam

Autor: starling
Problem ze światłomierzem
07-03-2012 14:42

Wygrzebałem stary światłomierz Lunasix 3 i postanowiłem go reanimować.
Przy wyjętych bateriach, za pomocą śrubki z tyłu światłomierza wyzerowałem położenie wskazówki.

Obrazek

Ponieważ Lunasix wymaga zasilania dwiema bateriami 1,35V, a współczesne mają 1,55V, zrobiłem specjalne adaptery z diodami Schottky'ego.

Obrazek

Kontrola baterii za pomocą przełącznika z tyłu dała wynik pozytywny.

Obrazek

Jednak coś okazało się nie tak. Zacząłem dłuższy czas eksperymentować i odkryłem nieprawidłowości.
Zabrałem światłomierz do absolutnie ciemnego pomieszczenia, owinąłem na dodatek kurtką i nacisnąłem górny przycisk (zakres 1-12EV). Efekt jak na zdjęciu:

Obrazek

Naciśnięcie dolnego przycisku (zakres 12-22EV) w takich samych ciemnościach również daje zastanawiający wynik:

Obrazek

Czy ktoś może mi wytłumaczyć co się stało?
Utrata czułości skutkowałaby raczej wskazaniami niskimi?

Autor: mgmkom
obiektyw w krokusie44 a automatyczne ostrzenie
07-03-2012 13:25

Witam. Mam pytanie. Jestem szczęśliwym posiadaczem powiększalnika Krokus 44 Mat Color (automatyczne ostrzenie wraz ze miana formaty odbitki) z obiektywem Mikar 4.5/55 mm i tu pytanie. Jak wymienię sobie obiektyw na inny (znaczy lepszy) czy stanie się coś z automatycznym ostrzeniem mojego powiększalnika?

Post był edytowany 2012-03-07 14:17:12



pole w kadrze

Autor: peryskop